Információk

A Külgazdaság a Kopint Konjunktúra Kutatási Alapítvány nagy múltú folyóirata, amely 1954 és 1971 között Külkereskedelem, 1972-től jogfolytonosan Külgazdaság néven jelent, illetve jelenik meg. A névváltásban kifejezésre jutott Magyarország mind erőteljesebb bekapcsolódása a nemzetközi munkamegosztásba. A folyóirat első része gazdasági, a második gazdasági jogi írásokat tartalmaz.

A Külgazdaság küldetése fórum biztosítása a hazai és külföldi tudományos és elemző műhelyeknek, kutatóknak, oktatóknak és más szakembereknek közgazdasági és gazdasági jogi kutatási eredményeik közzétételére. Ennek révén publikációs fórumként kíván hozzájárulni a szerzők egyetemi és kutatóintézeti pályafutásának megalapozásához, tájékoztató orgánumként a gazdasági felsőfokú képzésben tanulók és oktatók, valamint a szakmai és a tágabb közvélemény gazdasági és gazdasági jogi ismereteinek bővítéséhez és mélyítéséhez.

A Külgazdaság célja olyan elemző jellegű írások közlése, amelyek tárgya széles körű érdeklődésre számot tartó aktuális globális és hazai gazdasági és gazdasági jogi kérdések elemzése. Ezzel összefüggő további cél a folyóirat szakmai színvonalának, a tudománymetriai mutatószámok alakulásában tükröződő hazai és nemzetközi láthatóságának, elérhetőségének, megítélésének és vonzerejének javítása mind az olvasók, mind az eddigi és a jövőbeli potenciális szerzők számára. Hosszabb távú cél a nemzetközi megjelenés angol nyelven.

A Külgazdaság a közgazdaság-tudomány és más társadalomtudományi diszciplínák területéről közöl eredeti kutatási eredményeket bemutató makro- és mikrogazdasági szemléletű, illetve a kettő határterületén elhelyezkedő tanulmányokat, továbbá tudományos tájékoztatókat és recenziókat. A tanulmányok lektorálásának formája a kettős vak eljárás (double blind peer review).

A Külgazdaság profilja általános értelemben a nemzetközi szemléletű elméleti és alkalmazott közgazdaságtanhoz kapcsolódik. Súlyponti terület a gazdasági növekedés és egyensúly, a gazdaságpolitika és a gazdasági szabályozás, a pénzügy, a globalizáció, a nemzetközi kereskedelem, az áru- és nyersanyagpiacok, az európai integráció, a közép- és kelet-európai országok gazdasága, a vállalati szféra és a vállalkozások. A jogi melléklet aktuális hazai és külföldi jogi kérdésekről szóló elemzéseket közöl. Elsősorban itt találkozhat az olvasó a versennyel, a versenypolitikával és a versenyszabályozással foglalkozó írásokkal.

A Külgazdaság évente kiküldött körkérdéseivel a gyakorlati közgazdászok nézeteinek is teret ad. A gazdaságkutató műhelyekben párhuzamosan készített konjunktúra- és tematikus elemzések átfogóan tárgyalják a nemzetközi és a hazai gazdasági és pénzügyi folyamatokat.

A Külgazdaságban megjelenő cikkek olvasóinak célcsoportját a közgazdászképzésben részt vevő hallgatók, a kutatóhelyek, az államapparátus, a szakmai szervezetek és a vállalati szféra szakemberei alkotják.